Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

Летящи влечуги от древността

Go down  Съобщение [Страница 1 от 1]

Betchualeng Arnaikem

Betchualeng Arnaikem
Собственици
Собственици

Птерозаврите са разред гущери, станали първите гръбначни летящи същества. Общото между представителите на този разред са крилата (като на прилеп) и олекотения скелет с кухи кокали. Повечето от тях имат на главата си и костен израстък, който образува гребен. Науката НЕ ПРИЗНАВА птерозаврите за динозаври. И също така не слага знак за равенство между тях и птеродактилите. Все пак тия същества са били съвременници на сухоземните гиганти и аз тук ще изредя няколко от летците на онази епоха.

Немиколоптерусът е най-малкия доказан птерозавър. Открит е през 2008 година в Китай от бразилско-китайска експедиция. Размаха на крилете му е само 25 сантиметра. Намерения екземпляр е живял и после намерен в провинция Ляолин, Китай. Интересното е, че това животинче се пада предшественик на големите летящи птерозаври. Едно от удивителните открития, дошли с тази находка е факта, че немиколоптерусът е живял по дърветата. Обитавал е съществуващите тогава гори от гинко и е бил плодояд. Малкия птерозавър дотолкова е приспособен за живот по дърветата, че дори и ноктите на краката му са еволюирали за целта. Това откритие обърка всякакви еволюционни теории на учените по адрес на летящите влечуги, както и предположенията им за начина на живот на тези същества. Какъв ще е отзвука тепърва предстои да се разбере.

Кетцалкоатл е най-голямото същество, за което съществуват доказателства да е летяло. Обичайния размер на крилата му е 12 метра, при отделни екземпляри той е с до 50 процента по-голям. Дълъг е 9 метра и тежи 90 килограма, което би трябвало да направи невъзможно излитането му. Имал е типичната за семейството си дълга шия и тънки крака с извити нокти. Човката му е голяма о дълга. Обитавал е Южна и Централна Америка и се е хранил с дребни животинки, риба и мърша.

Летящи влечуги от древността 5506165q
Кетцалкоатл, но не индианския бог а просто.. ПТЕРОЗАВЪР

Сордесът е малък горски птерозавър. Рядко теглото му е стигало и половин килограм. Живял е Централна Азия. Води се хищник, но основната му храна са били насекомите. Изчезва преди около 150 милиона години без да остави кой знае каква следа. Затова като добър човек ще сложа 1 снимка и той да види малко медийно внимание:

Летящи влечуги от древността 5506169P
Сордеса в ролята на медийна звезда благодарение на мен

Петайнозавърът е малък горски гущер, представител на птерозаврите. Изчезнал е преди около 205 милиона години. Бил е наистина дребем, размаха му на крилата е бил около 6-70 сантиметра. Имал е сравнително дълга за размерите си опашка и зъбите му са били необичайно къси. Предполага се, че се е хранил с насекоми. Живял е на територията на днешна Южна Европа.

Нурачиусът е приличен по размери представител на птерозаврите. Открит е през  2005 година в Китай, провинция Лияонинг. Живял е в периода Долна Креда и изчезва преди около 110 милиона години. Тежал е около 5 килограма, предполага се, че е живял в източноазиатските гори и се храни с риба. Тялото му е цялото на шарки, те присъстват и особено бият на очи на дългата му човка. Любопитното е че предните му крайници на моменти направо ми напомнят за маймунски ръце...

Рамфоринхусът е птерозавър от периода Горна Юра. Живеел е в околностите на водните басейни, предимно в гористи местности. Данни за неговото съществуване дълго са откривани само на територията на съвременна Германия. По-късно са открити останки от него не само в други страни на Европа (Великобритания и Испания), но и в Африка. Рамфоринхусът е бил рибояд и е имал много любопитен метод на лов - плъзгал си е човката под водата и е летял така, докато хване нещо. За да задържи рибата по време на тая гимнастика рамфоринхусът е разполагал с дълги и остри изкривени зъби. Имал е дълга опашна, на края на която е имал кожена торбичка, която най-вероятно е играла ролята на кормило.

Рамфоцефалосът е дребен пернат птерозавър, живял преди 165 милиона години. Единственото негово местообитание, което е известно на науката е Оксфордишър, Западна Англия. Размаха на крилете му е около 2 метра, но въпреки това той тежи едва около 300 грама. Хранел се е основно с риба.

Орнитохейрусът е влечуго от групата на птерозаврите. Със сигурност размаха на крилата му е стигал 6 метра, а теглото 20на килограма. При отделни екземпляри са наблюдавани огромни разлики в тези показатели. Притежавал е изключително дълга зъбата човка, а мъжките са имали и гребен на нея. Орнитохейрусът е майстор на планирането във въздуха и при подходящи условия може да планира с дни. Този вид се е размножавал единствено на мястото, където дадения мъжки се е излюпил. Понякога за да стигне дотам навреме, мъжкият орнитохейрус се е налагало да прелети над 15 000 километра. За тая му жертвоготовност получава потупване по крилото и снимка:

Летящи влечуги от древността 5506171C
Потупването не го снимах, че много се уплаши от мен и да не го излагам пред хората

Птеранодонът е сравнително голям представител на разред птерозаври, живял на земята допреди около 70 милиона години. Размаха на крилете му е достигал до 15-16 метра. Обитавал е Северна Америка и Европа и се е хранел с риба. Любопитното е, че птеранодонът не е имал зъби. За сметка на това на тила си има костен израстък, който играе ролята на волан.

Митунгата е древен птерозавър от периода Долна креда. Просъществувал е около 12 милиона години и изчезва преди около 100 милиона години. Сравнително нов вид, открит чак 2007 година. Размаха на крилата му е между 4 и 5 метра, тежи около 10 килограма. Обитавал е Австралия и се е хранел с риба. Любопитното е, че на езика на австралийските аборигени Митунга означава Звезден крадец.

Тапехарата е друг птерозавър, останки от него са намирани само в Бразилия, Южна Америка, по-конкретно в горите край град Сантана. Размаха на крилете му е достигал 5 метра, храната му е била предимно риба. Създавал е колония близо до бреговете, където лесно да може да носи храна на малките си. На външен вид е доста живописен, особено впечатление прави шарения гребен на човката му, целия изпъстрен с ярки цветове.

Таласодромеусът е представител на птерозаврите, изчезнал преди 100 милиона години. Открит е сравнително скоро, преди десетина години някъде. Има много ефектна черно-бяла окраска, а отгоре на главата си има впечатляващ шарен гребен с преливащи цветове. Размаха на крилата му достига до 4-5 метра, по принцип се е хранел с риба. Поради формата на човката му и предположенията как точно е летял учените отскоро са леко в затруднение да обяснят как точно е докопвал рибата във водата хх И този екземпляр е откриван само в Сантана, Бразилия.

Диморфодонът е птерозавър-чудо. Имам чуството, че някой палеонтолог е посъбрал малко кокали на динозаври и го е сглобил. Има си глава, която като че е задигната от 2-3 пъти по-едър екземпляр. В устата си има 2 вида зъби. Има 4 крака, но спокойно е можел да стои и на 2. Това доста обърква учените и те десетилетия не зацепват, че тоя пич всъщност е ЛЕТЯЛ. Затова блестящи учени се излагат със спор дали диморфодонът е бил влечуго, което се влачи на 2 крака по земята или на 4. Не знам каква физиономия са направили, когато са разбрали, че използва крила.

Куенеозавърът е бил крилато влечуго, живяло на територията на днешна Англия през периода Триас. Имал е дълги, тесни и маневрени криле с много кръвоносни съдове по тях, поддържани от десетина кокала. Любопитното е, че богатата на кръвоносни съдове повърхност на крилата му е позволявала направо да зарежда с енергия тялото си и да се затопля докато планира по теченията..

https://www.youtube.com/channel/UCVDaY4jtBVKoxkGVBdSKgcw

Върнете се в началото  Съобщение [Страница 1 от 1]

Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите